راهنماي پذيرش در پارك علم و فناوري يزد راهنماي پذيرش در پارك علم و فناوري يزد


مقدمه:

پارك علم و فناوري يزد با هدف توسعه فناوري و به تبع آن توسعه اقتصاد دانش محور از طريق حمايت از شركتهاي فناور،تاسيس شده است. اين پارك با ايجاد محيطي مناسب و زيرساختهاي لازم امكان استقرار و فعاليت شركتهاي فناور كوچك و متوسط و واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع را فراهم نموده است.مراكز رشد تحت پوشش پارك از طريق حمايتها و ارائه تسهيلات و خدمات با ارزش افزوده بالا و مشاوره و آموزشهاي لازم، رشد شركتهاي فناور را تسهيل مي نمايند.

پارك علم و فناوري يزد فعاليت خود را از مردادماه 1381 آغاز نمود و با توجه به اقدامات انجام شده يكي از پاركهاي موفق و فعال در كشور محسوب مي­شود.

مخاطبين پارك و ساختارهايي كه براي پذيرش وپاسخگويي به نيازمنديهاي آنان در پارك علم و فناوري يزد پيش­بيني شده است به شرح ذيل مي­باشد:

مخاطبين

ساختار

افراد نوآور

مركز نوآوري

مؤسسات فناور نوپا

مراكز رشد

مؤسسات فناور مستقل

ساختمان چندمستاجره(مركز فناوري اقبال)

واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع

ساختمان چندمستاجره(مركز فناوري اقبال)

مراكز تحقيقاتي دولتي و خصوصي

ساختمان چندمستاجره(مركز فناوري اقبال)

انجمنهاي غيردولتي و غيرانتفاعي

فضاي انجمنها(مركز فناوري اقبال)

 

تعاريف

افرادنوآور:

فرد يا تيم داراي ايده نو و كاربردي كه داراي توانايي و تخصص كافي براي اجراي ايده مي باشند.ساختار مركزنوآوري جهت پذيرش و حمايت از اين افراد و كمك به اجراي ايده ارائه شده شكل گرفته است.

مؤسسات فناور نوپا:

مؤسسات تازه تاسيس يا در شرف تاسيس با زمينه فعاليت فناوري و داراي ايده فناورانه مي باشند. اينگونه مؤسسات به دليل نوپا بودن، عدم وجود محصول يا خدمات قابل ارائه به بازار و عدم تجربه كافي در زمينه فعاليتهاي اقتصادي، جهت بقا و رشد خود نيازمند حمايتهاي مادي و معنوي مي باشند.ساختار مراكز رشد جهت پذيرش، استقرار و حمايت از اينگونه مؤسسات شكل گرفته است.

مؤسسات فناور مستقل:

مؤسسات فناور رشد يافته كه از لحاظ زمينه فعاليت ،ساختار نيروي انساني و شناخت بازار حداقل­هاي لازم را كسب كرده باشنددر اين گروه قرار مي­گيرند.

حداقل شاخصهاي رشديافتگي عبارتند از:

1- تمركز فعاليت فناورانه مؤسسه روي يك زمينه تخصصي خاص و دارابودن محصول يا خدمات با فناوري پيشرفته و ارزش افزوده بالا

2- داراي ساختار نيروي انساني

3- داراي حداقل گردش مالي لازم براي توسعه فعاليت شركت بدون نياز به حمايتهاي مالي پارك

4- داراي طرح تجاري (Business Plan) با اهداف روشن و برنامه عملياتي زمانبندي شده

ساختار ساختمان چندمستاجره جهت پذيرش، استقرار و حمايت از اينگونه مؤسسات شكل گرفته است.

واحد تحقيق و توسعه صنايع:

واحد تحقيق و توسعه بخشي از يك واحد توليدي است كه به منظور ارتقاي كيفي و كمي و نوآوري در محصولات توليدي،ايجاد مي­گردد. اين واحد وظيفه تحقيق در زمينه بهبود محصول و يا ايجاد محصولات جديد را برعهده دارد.

ايده محوري:

ايده محوري طرحي است كه لازم است توسط مؤسسات فناور نوپا متقاضي پذيرش در مراكز رشد ارائه گردد و محور فعاليت آنان در طول استقرار در مركز رشد باشد. اين طرح ضمن دارا بودن ويژگيهاي فناوري و نو بودن بايد داراي توجيه اقتصادي كافي باشد بطوريكه پس از اجرا منجر به ايجاد محصول يا خدمت فناوري قابل ارائه به بازار گردد.

مركزنوآوري

مركز نوآوري پارك علم و فناوري يزد، با هدف حمايت از طرحهاي نو و كاربردي و كمك به اجرايي نمودن ايده هاي افراد خلاق و مبتكر تآسيس شده است.

اين مركز با پذيرش و حمايت از طرحهاي ارائه شده با هدف هدايت به سمت كارآفريني ، ثبت اختراع ، شركت درجشنواره­­­ها و شركت در مسابقات، نقش مهمي در توسعه خلاقيت و نوآوري در سطح جامعه بويژه دربين دانش­آموزان و دانشجويان ايفا نموده است. اين مركز با فراهم آوردن بستر مناسب امكان جذب و اجراي ايده­هاي نو در زمينه­هاي گوناگون از جمله الكترونيك ، رباتيك ، نانوتكنولوژي، مكانيك ، شيمي ،زيست شناسي ، نساجي و.... را ايجاد نموده است .

نوآوران مي توانند جهت پذيرش در اين مركز بصورت فردي يا تيمي اقدام نمايند

شرايط پذيرش:

- ارائه ايده نو و كاربردي با سقف هزينه معين

- توان تخصصي و تجربي نوآور در اجراي ايده

مراحل پذيرش:

- تكميل فرم درخواست پذيرش درمركز نوآوري

- شركت در جلسه مصاحبه پذيرش

مراحل اجراي طرح:

- عقد قرارداد درصورت پذيرش و ارائه ضمانت هاي لازم

- دريافت خدمات و اجراي طرح

- ارائه گزارش­هاي لازم تحت نظارت مشاورين مركز

- تكميل طرح و شركت در جلسه دفاعيه

خدمات و حمايتهاي مركز نوآوري:

- مشاوره وآموزش

- امكانات آزمايشگاهي و كارگاهي

- آزمايشگاه هاي الكترونيك و رباتيك ، شيمي ، مكانيك و بيوتكنولوژي

- تسهيلات مالي

- حمايت مالي پايه: حمايت تا سقف اعتبار 10 ميليون ريال ،درصورت ارائه طرح توسط نوآور و پذيرش با نظر اعضاي شوراي پذيرش مركز نوآوري

- حمايت مالي مياني: حمايت تا سقف اعتبار 25 ميليون ريال ، درصورت ارائه طرح توسط نوآوري كه يك طرح را با موفقيت در مركز نوآوري اجرا نموده باشد.

- حمايت مالي ويژه: حمايت تا سقف اعتبار 50 ميليون ريال، درصورت ارائه طرح توسط نوآور برتر(براساس تعريف ارائه شده در آئين نامه مركز نوآوري) و اخذ تائيديه از كارشناس مرتبط و پذيرش با نظر اعضاي شوراي مركزنوآوري.

- اطلاع رساني

- اينترنت ، كتابخانه تخصصي ، جستجوي اطلاعات و...

- استفاده از امكانات شبكه همكار

- پارك علم و فناوري يزد با عقد تفاهم نامه با مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي استان امكان استفاده از

خدمات اينگونه مراكز را براي نواوران فراهم نموده است.

- پشتيباني جهت ثبت اختراع

- ارزيابي علمي اختراعات

- حمايت جهت شركت در نمايشگاههاي تخصصي و مسابقات و جشنواره­ هاي داخلي

- بازديد از مراكز صنعتي و تحقيقاتي

- امكان جستجوي اختراعات(patent search)

- امكان گذراندن تعداد محدودي دوره كارآموزي با رعايت مقررات مركز نوآوري

- امكان حمايت از تعدادي از پايان نامه ­هاي كارشناسي و كارشناسي ارشد كه ايده­هاي نو و كاربردي در آنها لحاظ شده باشد.

- هدايت به سمت كارآفريني

- امكان حمايت از طرح هاي مشترك بين اعضاي هيات علمي و دانشجويان

توجه: جهت دريافت فرمهاي اوليه پذيرش به سايت http://noavari.ystp.ac.ir مراجعه و پس از تكميل ،فرم ها را به مركز نوآوري تحويل نماييد.

 

مراكز رشد

هدف از تآسيس مراكز رشد كمك به رشد و توسعه شركت هاي كوچك فناور و كاهش ريسك دوره راه­ اندازي اين شركتها از طريق ايجاد زيرساخت هاي لازم و ارائه خدمات با ارزش افزوده بالا مي­باشد.

مراكزرشد دركنار حمايت هاي مالي با ارائه مشاوره­ ها و آموزش هاي لازم در زمينه­ هاي راه اندازي كسب وكار و مديريت،مالي و حسابداري، حقوقي ، قوانين كار و بيمه ، بازاريابي و... به شركتهاي تحت پوشش خود آنان را در كسب موفقيت ياري مي­رسانند.علاوه برآن استقرار مؤسسات نوپا در كنار ساير مؤسسات فناور و بهره گيري از فضاي هم افزايي ايجاد شده نقش مؤثري در رشد و ارتقاي اينگونه مؤسسات دارد.

هم اكنون پارك علم وفناوري يزد داراي مراكز رشد فناوري اطلاعات و ارتباطات، بيوتكنولوژي و مهندسي پزشكي، مديريت، اقتصاد، علوم انساني مي­باشد و مراكز رشد اقماري در شهرستانهاي ابركوه،ميبد ، بافق، خاتم و مهريز را نيز تحت پوشش دارد.

در ساختار مراكز رشد بخشي با عنوان مركز رشد مقدماتي پيش بيني شده است كه براي استقرار هسته­ هاي در شرف تاسيس شركت و يا شركتهاي نوپايي كه شرايط لازم جهت پذيرش در مركز رشد را ندارند در نظر گرفته شده است. در مركز رشد مقدماتي ضمن ارائه خدمات استقرار ، آموزشها و مشاوره­هاي لازم د راختيار واحدهاي مستقر قرار مي­گيرد تاپس از طي دوره 6 ماهه و درصورت كسب شرايط لازم در مراكز رشد استقرار يابند.

نظر به لزوم تمركز فعاليت مؤسسات مستقر در مراكز رشد برروي يك زمينه خاص فناوري، لازم است مؤسسات متقاضي پذيرش،طرحي را تحت عنوان ايده محوري ارائه نمايند كه عمده فعاليت خود را در دوره حضور در مراكز رشد حول اجراي اين طرح متمركز نمايند.طرح مذكور ضمن دارا بودن ويژگيهاي فناوري و نو بودن بايد داراي توجيه اقتصادي كافي باشد بطوريكه پس از اجرا منجر به ايجاد محصول يا خدمت فناوري قابل ارائه به بازار گردد.

شرايط پذيرش در مركز رشد مقدماتي:

- ارائه ايده محوري داراي توجيه فني و اقتصادي

- تيم متشكل از حداقل دو نفر با مدرك كارشناسي يا بالاتر ( يكي از اعضاي تيم مي­تواند دانشجوي ترم آخر دوره كارشناسي باشد.)

- شركت در شرف تآسيس و يا تازه تاسيس

حمايتهاي مركزرشد مقدماتي:

- استقرار براي حداكثر 6 ماه كه درصورت نياز و با تصويب مركز رشد تا 9 ماه قابل تمديد مي­ باشد.(حضور فعال طي اين مدت ضروري است.)

- ارائه تجهيزات و خدمات اداري، اطلاع رساني ،شبكه ، آموز ش و مشاوره در سطح امكانات موجود و براساس تعرفه­ هاي مصوب

- ارائه مجوز لازم جهت ثبت شركت

دوره رشد مقدماتي فرصتي مناسب جهت تكميل تيم كاري، انجام مطالعات و مقدمات اجراي ايده محوري ، ثبت شركت درصورت عدم ثبت در زمان پذيرش و تنظيم طرح تجاري(Business Plan)مي­ باشد.مركز رشد با ارائه خدمات و بويژه مشاوره ها و آموزشهاي لازم هسته ­ها را براي پيشبرد اين موارد ياري مي دهد.پس از طي اين دوره هسته­ ها مي توانند جهت پذيرش در مركز رشد درخواست نمايند.

درپايان دوره رشد مقدماتي هسته­ ها موظفند تا حداكثر 50 درصد هزينه خدمات دريافتي را بازپرداخت نمايند. درصورت ورود به مركز رشد اين هزينه دراعتبار اختصاص يافته در مركز رشد منظور خواهد شد.

شرايط پذيرش در مركز رشد:

- شركت ثبت شده

- ارائه ايده محوري داراي توجيه فني و اقتصادي

- تيم متشكل از حداقل 2 نفر كارشناس يا بالاتر

- ارائه برنامه تجاري( Business Plan) تائيد شده

- حضور تمام وقت يكي از كارشناسان بيمه شده شركت در دفتر مؤسسه در مركز رشد

حمايتهاي مركز رشد :

- استقرار براي مدت 3 سال

- ارائه خدمات اداري ، اطلاع رساني و شبكه ، امكانات آزمايشگاهي و كارگاهي در سطح امكانات موجود براساس تعرفه­ هاي مصوب.

- ارائه آموزشها و مشاوره هاي مورد نياز

- ارائه خدمات بازاريابي

- حمايت از نوآوري و اختراع ارائه شده توسط شركت

-برخورداري از مزاياي قانوني پيش بيني شده براي شركتهاي دانش بنيان مستقر در پاركهاي علم و فناوري

- ارائه مجوز فناوري

 

تخصيص اعتبارات:

در دوره مركز رشد مقدماتي اعتباري معادل 20 ميليون ريال در قالب تجهيزات و خدمات در اختيار هسته قرار مي گيرد. اعتبار اختصاص يافته در مركز رشد 200ميليون ريال مي باشد كه بخشي در قالب خدمات و مابقي بصورت نقدي پرداخت مي شود. 50 درصد از اين اعتبار در طول سال اول، 30 درصد در طول سال دوم و 20درصد در طول سال سوم به شركت پرداخت مي شود.

بازپرداخت اعتبار دريافتي پس از خاتمه دوره رشد صورت مي­گيرد. درصد بازپرداخت براساس ارزيابي­ هاي انجام شده از فعاليت مؤسسه در طول دوره استقرار توسط شوراي مركز رشد تعيين و بين 50 تا 150 درصد اعتبار تخصيص يافته مي­باشد. بازپرداخت به صورت اقساط سه ساله و به نحوي است كه سال اول 20 درصد، سال دوم 30 درصد و سال سوم 50 درصد مبلغ تعيين شده بازپرداخت گردد.

مراحل پذيرش :

1- تكميل فرم درخواست پذيرش در مركز رشد

2- شركت در جلسه مصاحبه پذيرش به دعوت مركز رشد ذيربط

3- اعلام نتيجه مبني بر پذيرش يا عدم پذيرش

4- عقد قرارداد و استقرار مؤسسه در صورت پذيرش

جهت ارائه درخواست پذيرش در مراكز رشد پس از مراجعه به مركز رشد ذي ربط و دريافت كد كاربري و كلمه عبور به آدرس الكترونيكي http://mis.ystp.ac.ir مراجعه نموده و پس از انتخاب مركز رشد ذي ربط نسبت به تكميل و ارجاع فرم درخواست اقدام  نماييد.

 

مركز فناوري اقبال - ساختمان چندمستآجره

هدف از ايجاد ساختمان چندمستآجره در مركز فناوري اقبال استقرار مؤسسات رشد يافته در محيطي با امكانات و خدمات مطلوب مي­باشد بطوريكه ضمن برخورداري از حمايت هاي معنوي و قانوني از مزاياي هم­افزايي موجود بهره­مند گردند.

اعضاي واجد شرايط پذيرش:

- مؤسسات فناور مستقل(داراي حداقل شاخصهاي رشديافتگي طبق تعريف)

- واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع(R&D)

- مراكز تحقيقاتي

مراحل پذيرش:

- تكميل فرم درخواست پذيرش در پارك علم و فناوري يزد، به انضمام تكميل فرم طرح تجاري(B.P)

- بررسي فرم طرح تجاري توسط واحد پذيرش

- شركت در جلسه مصاحبه پذيرش در صورت تآئيد فرم طرح تجاري

- عقد قرارداد استقرار در صورت پذيرش

حمايتها:

- استقرار در محيطي با زيرساختهاي مناسب جهت انجام فعاليتهاي فناورانه

- برخورداري از مزاياي قانوني پيش بيني شده براي شركتهاي دانش بنيان مستقر در پاركهاي علم وفناوري

- ارائه مشاوره و حمايت هاي لازم بويژه مرتبط با بازاريابي

 

مؤسسات درطول مدت استقرار از كليه خدمات قابل ارائه پارك براساس تعرفه مصوب برخوردار مي­باشند.استقرار مؤسسات در ساختمان چندمستآجره طي قرارداد يك ساله خواهد بود كه در صورت تائيد عملكرد فناورانه مؤسسه مطابق با معيارهاي ارزيابي امكان تمديد قرارداد در پايان مدت قرارداد وجود دارد.

توجه: جهت ارائه درخواست پذيرش در ساختمان چند مستاجره پارك علم و فناوري يزد پس از مراجعه به واحد امور موسسات و دريافت كد كاربري و كلمه عبور به http://mis.ystp.ac.ir  مراجعه نموده و پس از انتخاب پارك علم و فناوري يزد نسبت به تكميل فرم درخواست و نيز فرم طرح تجاري (B.P) و ارجاع آن اقدام نماييد.